Define Seamless Sports Bra Coral

349 kr / 209 kr

Seamless sport-BH med lätt support.

Vald färg: Ljusröd
Finns även i dessa färger
Define Seamless Sports Bra Black
Define Seamless Sports Bra Black/Black
Define Seamless Sports Bra Coral
Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
Define Seamless Sports Bra Dk Graphite
Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
Define Seamless Sports Bra Dusty Green
Define Seamless Sports Bra Graphite
Define Seamless Sports Bra Grey Melange
Define Seamless Sports Bra Jungle Green
Define Seamless Sports Bra Rose
Define Seamless Sports Bra Storm
Define Seamless Sports Bra White
Välj storlek
XS S M L XL XXL
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Nyhet!
Define Seamless Tights Coral
40
S XS M XL L XXL
Define Seamless Tights Coral
359 kr (599 kr)
Produktens tekniska aspekter
  • Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Uttagbara inlägg

    Den här BH:n har uttagbara BH-inlägg så att du själv kan välja det som passar dig. Tas med fördel ut vid tvätt.

Produktens tekniska aspekter
  • Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Uttagbara inlägg

    Den här BH:n har uttagbara BH-inlägg så att du själv kan välja det som passar dig. Tas med fördel ut vid tvätt.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 173 cm lång och bär storlek S.

    Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

    Med sin breda resår nertill och stretchiga material sitter Define Seamless Sport-bh på plats och får en bra passform. Snygga detaljer i tyget med ICIW-logga på bröstet och i ryggen. Brottarrygg och dubbla axelband för snygg och skön design.

    - Bra andasförmåga
    - 92% Nylon, 8% Spandex
    - ICIW-logga på bröstet och på ryggen
    - Borttagbar vaddering i kuporna
    - Lätt support

    Detaljer
      Färg: Ljusröd
      Support: Lätt support
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 13080-111
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

      Med sin breda resår nertill och stretchiga material sitter Define Seamless Sport-bh på plats och får en bra passform. Snygga detaljer i tyget med ICIW-logga på bröstet och i ryggen. Brottarrygg och dubbla axelband för snygg och skön design.

      - Bra andasförmåga
      - 92% Nylon, 8% Spandex
      - ICIW-logga på bröstet och på ryggen
      - Borttagbar vaddering i kuporna
      - Lätt support

      Detaljer
        Färg: Ljusröd
        Support: Lätt support
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 13080-111
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Nyhet!
      Define Cropped 1/4 zip Coral
      40
      M XL XXL L S XS
      Define Cropped 1/4 zip Coral
      269 kr (449 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Cropped T-shirt Coral
      40
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Cropped T-shirt Coral
      239 kr (399 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless LS Crop Top Coral
      40
      XXL L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Coral
      239 kr (399 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Coral
      40
      S XS M XL XXL L
      Define Seamless Sports Bra Coral
      209 kr (349 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Coral
      40
      S XS M XL L XXL
      Define Seamless Tights Coral
      359 kr (599 kr)

      Shop the look

      Nyhet!
      Define Cropped 1/4 zip Coral
      40
      M XL XXL L S XS
      Define Cropped 1/4 zip Coral
      269 kr (449 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Cropped T-shirt Coral
      40
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Cropped T-shirt Coral
      239 kr (399 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless LS Crop Top Coral
      40
      XXL L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Coral
      239 kr (399 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Coral
      40
      S XS M XL XXL L
      Define Seamless Sports Bra Coral
      209 kr (349 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Coral
      40
      S XS M XL L XXL
      Define Seamless Tights Coral
      359 kr (599 kr)

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      389 kr (599 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Coral
      40
      S XS M XL L XXL
      Define Seamless Tights Coral
      359 kr (599 kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      244 kr (349 kr)
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      60
      M XS S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      200 kr (499 kr)
      Define Seamless Sports Bra White
      40
      XL L S XS M
      Define Seamless Sports Bra White
      209 kr (349 kr)
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      40
      M XL S XS
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      359 kr (599 kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      40
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      419 kr (699 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      40
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      209 kr (349 kr)

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      35
      M XS L S
      Define Seamless Tights Black Wmn
      389 kr (599 kr)
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Coral
      40
      S XS M XL L XXL
      Define Seamless Tights Coral
      359 kr (599 kr)
      Define Seamless Sports Bra Black
      30
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra Black
      244 kr (349 kr)
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      60
      M XS S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      200 kr (499 kr)

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom