Define Seamless Tights Black Wmn

599 kr

Seamless träningstights med hög midja.

Vald färg: Svart
Finns även i dessa färger
Define Seamless Tights Black Wmn
Define Seamless Tights Black/Black
Define Seamless Tights Coral
Define Seamless Tights Daisy Blue
Define Seamless Tights Dusty Green
Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
Define Seamless Tights Rose
Define Seamless Tights Storm
Välj storlek
XS S M L
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Define Seamless Sports Bra Black
S M XS
Define Seamless Sports Bra Black
349 kr
Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 170 cm lång och bär storlek XS.

    Seamless träningstights med hög midja. Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

    Define Seamless Tights har, precis som matchande plagg i kollektionen, vävda prickdetaljer i tyget för att lyfta designen. ICIW-logga på vänster höft och diskret ICIW-logga nertill på höger ben. Hög midja för perfekt passform.

    - 92% Nylon, 8% Spandex
    - Bra andasförmåga
    - Hög midja
    - ICIW-logga på höft och på höger ben

    Detaljer
      Färg: Svart
      Material: 92% Nylon, 8% Spandex
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 10492-001
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Seamless träningstights med hög midja. Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

      Define Seamless Tights har, precis som matchande plagg i kollektionen, vävda prickdetaljer i tyget för att lyfta designen. ICIW-logga på vänster höft och diskret ICIW-logga nertill på höger ben. Hög midja för perfekt passform.

      - 92% Nylon, 8% Spandex
      - Bra andasförmåga
      - Hög midja
      - ICIW-logga på höft och på höger ben

      Detaljer
        Färg: Svart
        Material: 92% Nylon, 8% Spandex
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 10492-001
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Define Adjustable Sports Bra Black
      L S M XS
      Define Adjustable Sports Bra Black
      399 kr
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      XS L
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      449 kr
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      M L XL
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      449 kr
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      L XS XL
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      449 kr
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      499 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      399 kr
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      M XS L S
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      449 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      549 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Pocket Shorts Wmn Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Pocket Shorts Wmn Black
      399 kr
      Define Seamless Pocket Tights Black
      M XS L S
      Define Seamless Pocket Tights Black
      699 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      L S XS M XL
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      699 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Black Wmn
      L S M XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Tights Mid Waist Black
      S XS M XL XXL L
      Define Seamless Tights Mid Waist Black
      599 kr

      Shop the look

      Define Adjustable Sports Bra Black
      L S M XS
      Define Adjustable Sports Bra Black
      399 kr
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      XS L
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Black
      449 kr
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      M L XL
      Define Cropped 1/4 Zip Black
      449 kr
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      L XS XL
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Black
      449 kr
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      499 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      399 kr
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      M XS L S
      Define Seamless LS Shoulder Top Black
      449 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Pocket Biker Shorts Black
      549 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Pocket Shorts Wmn Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Pocket Shorts Wmn Black
      399 kr
      Define Seamless Pocket Tights Black
      M XS L S
      Define Seamless Pocket Tights Black
      699 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Scrunch Sports Bra Black
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      L S XS M XL
      Define Seamless Scrunch Tights Black
      699 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Black Wmn
      L S M XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Tights Mid Waist Black
      S XS M XL XXL L
      Define Seamless Tights Mid Waist Black
      599 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      499 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      L S M XS
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra White
      L XL S XS
      Define Seamless Sports Bra White
      349 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      XS M XL L S
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      699 kr
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      L S M XS
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      549 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      399 kr
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless LS Crop Top Black Wmn
      399 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      499 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      L S M XS
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra White
      L XL S XS
      Define Seamless Sports Bra White
      349 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom