Everyday Seamless LS Black Wmn

449 kr

Långärmad träningströja i seamless-material. Tightare passform.

Vald färg: Svart
Finns även i dessa färger
Everyday Seamless LS Black Wmn
Everyday Seamless LS Graphite Wmn
Everyday Seamless LS White Wmn
Välj storlek
XS S M L
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Produktens tekniska aspekter
  • Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Ventilerande meshmaterial

    Plagget är tillverkat i ett ventilerande meshmaterial. Mesh är ett perforerat eller öppet stickat tyg som släpper igenom luft och kroppsvärme, vilket ger ett lätt och svalt material, perfekt för svettiga träningspass.

Produktens tekniska aspekter
  • Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Ventilerande meshmaterial

    Plagget är tillverkat i ett ventilerande meshmaterial. Mesh är ett perforerat eller öppet stickat tyg som släpper igenom luft och kroppsvärme, vilket ger ett lätt och svalt material, perfekt för svettiga träningspass.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 170 cm lång och bär storlek XS.

    Dessa nya långärmade tröjor är tillverkade i ett superlätt, snabbtorkande material, med 94% Nylon 6% Elastan. Perfekt för dina tuffa träningspass.

    Dekorativt vävt mönster även på sidan samt på ryggen av tröjan. Mönstren är skapade med vävd mest-teknik som dessutom hjälper till att ventilera ut kroppsvärmen under träningen. ICIW-tryck på framsidan samt mellan skulderbladen på ryggen. Reflekterande (reflex) detaljer på nederkant av tröjan bak.

    Finns i flera färger.

    Normala i storleken, välj din vanliga storlek.
    Detaljer
      Färg: Svart
      Material: 94% Nylon, 6% Elastane
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 11245-001
      Kollektion: Everyday Collection
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Dessa nya långärmade tröjor är tillverkade i ett superlätt, snabbtorkande material, med 94% Nylon 6% Elastan. Perfekt för dina tuffa träningspass.

      Dekorativt vävt mönster även på sidan samt på ryggen av tröjan. Mönstren är skapade med vävd mest-teknik som dessutom hjälper till att ventilera ut kroppsvärmen under träningen. ICIW-tryck på framsidan samt mellan skulderbladen på ryggen. Reflekterande (reflex) detaljer på nederkant av tröjan bak.

      Finns i flera färger.

      Normala i storleken, välj din vanliga storlek.
      Detaljer
        Färg: Svart
        Material: 94% Nylon, 6% Elastane
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 11245-001
        Kollektion: Everyday Collection
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Andra köpte även

      Everyday Seamless Thong 2-pack Black/White
      17
      LXL
      Everyday Seamless Thong 2-pack Black/White
      99 kr (119 kr)
      Everyday 1/4 Zip Wmn Black
      M XS L S
      Everyday 1/4 Zip Wmn Black
      449 kr
      Everyday Long Sleeve 1/4 Stripe Zipper Black
      XS L XL M S
      Everyday Long Sleeve 1/4 Stripe Zipper Black
      499 kr
      Everyday Seamless LS Graphite Wmn
      M XS L S
      Everyday Seamless LS Graphite Wmn
      449 kr
      Everyday 1/4 Zip Wmn Graphite
      33
      L S M XS
      Everyday 1/4 Zip Wmn Graphite
      299 kr (449 kr)
      Everyday 1/4 Zip Wmn White
      S M XS L
      Everyday 1/4 Zip Wmn White
      449 kr
      Everyday Seamless LS White Wmn
      XS L
      Everyday Seamless LS White Wmn
      449 kr
      Everyday Tank Top Black
      M XL XXL L S XS
      Everyday Tank Top Black
      249 kr

      Andra köpte även

      Everyday Seamless Thong 2-pack Black/White
      17
      LXL
      Everyday Seamless Thong 2-pack Black/White
      99 kr (119 kr)
      Everyday 1/4 Zip Wmn Black
      M XS L S
      Everyday 1/4 Zip Wmn Black
      449 kr
      Everyday Long Sleeve 1/4 Stripe Zipper Black
      XS L XL M S
      Everyday Long Sleeve 1/4 Stripe Zipper Black
      499 kr
      Everyday Seamless LS Graphite Wmn
      M XS L S
      Everyday Seamless LS Graphite Wmn
      449 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Canada
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom
      • United States of America