Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Black Melange

499 kr

Croppad långärmad tröja i seamless material.

Vald färg: Svart
Finns även i dessa färger
Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Black Melange
Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Dk Teal Melange
Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Lt Grey Melange
Välj storlek
L Få kvar i lager!
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på bilden är 173 cm lång och bär storlek XS.

    Nombre Collection är tillverkad med den senaste seamless-teknologin och materialet har fyrvägs-stretch vilket ger en otrolig flexibilitet, allt för att din träning ska bli så bra som möjligt. Det hållbara materialet är lätt att underhålla, behåller sin färg trots många tvättar, och luddar inte. Materialet transporterar effektivt ut svett och torkar därför fort. Med minimala sömmar och en bra passform hjälper plagget dig att förbättra din prestation under träningen. 360 graders rörlighet och lättviktsmaterial gör sport-bh:n perfekt till träningsformer där du behöver vara flexibel och rörlig.

    Om du är ett fan av Ombre-kollektionen så har du tur, för det här är samma material men i en solid färg.

    - SWEATTECH™ teknologi
    - ICIW-logga i fram
    - Fyrvägsstretch
    - Smickrande stickade detaljer
    - 48% Polyamid, 45% Polyester, 7% Spandex
    - Croppad passform

    Detaljer
      Färg: Svart
      Material: 48% Polyamide, 45% Polyester, 7% Spandex
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 11849-227
      Kollektion: Nombre Collection
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Nombre Collection är tillverkad med den senaste seamless-teknologin och materialet har fyrvägs-stretch vilket ger en otrolig flexibilitet, allt för att din träning ska bli så bra som möjligt. Det hållbara materialet är lätt att underhålla, behåller sin färg trots många tvättar, och luddar inte. Materialet transporterar effektivt ut svett och torkar därför fort. Med minimala sömmar och en bra passform hjälper plagget dig att förbättra din prestation under träningen. 360 graders rörlighet och lättviktsmaterial gör sport-bh:n perfekt till träningsformer där du behöver vara flexibel och rörlig.

      Om du är ett fan av Ombre-kollektionen så har du tur, för det här är samma material men i en solid färg.

      - SWEATTECH™ teknologi
      - ICIW-logga i fram
      - Fyrvägsstretch
      - Smickrande stickade detaljer
      - 48% Polyamid, 45% Polyester, 7% Spandex
      - Croppad passform

      Detaljer
        Färg: Svart
        Material: 48% Polyamide, 45% Polyester, 7% Spandex
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 11849-227
        Kollektion: Nombre Collection
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Andra köpte även

      Nombre Seamless T-shirt Wmn Lt Grey Melange
      L
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Lt Grey Melange
      449 kr
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Dk Teal Melange
      L
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Dk Teal Melange
      449 kr
      Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Lt Grey Melange
      M L
      Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Lt Grey Melange
      499 kr
      Classic High Waist Tights Black Wmn
      M XL XXL L S XS
      Classic High Waist Tights Black Wmn
      749 kr
      Scrunch Pocket Biker Shorts Black Wmn
      M XL L S XS
      Scrunch Pocket Biker Shorts Black Wmn
      599 kr
      Classic Pocket Biker Shorts Black Wmn
      L S XS M XL
      Classic Pocket Biker Shorts Black Wmn
      599 kr
      Classic V-shape Tight Shorts Black Wmn
      L S XS M XL
      Classic V-shape Tight Shorts Black Wmn
      499 kr
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      L S XS M XL XXL
      Scrunch V-Shape Tights Black Wmn
      799 kr

      Andra köpte även

      Nombre Seamless T-shirt Wmn Lt Grey Melange
      L
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Lt Grey Melange
      449 kr
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Dk Teal Melange
      L
      Nombre Seamless T-shirt Wmn Dk Teal Melange
      449 kr
      Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Lt Grey Melange
      M L
      Nombre Seamless LS Crop Top Wmn Lt Grey Melange
      499 kr
      Classic High Waist Tights Black Wmn
      M XL XXL L S XS
      Classic High Waist Tights Black Wmn
      749 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom