Queen Mesh Sports Bra Powder Blue Melange Wmn

Vald färg: Ljusblå
Finns även i dessa färger
Queen Mesh Sports Bra Dk Teal Melange
Queen Mesh Sports Bra Graphite Melange
Queen Mesh Sports Bra Grey Melange
Queen Mesh Sports Bra Solid Black
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

    Ventilerande meshmaterial

    Plagget är tillverkat i ett ventilerande meshmaterial. Mesh är ett perforerat eller öppet stickat tyg som släpper igenom luft och kroppsvärme, vilket ger ett lätt och svalt material, perfekt för svettiga träningspass.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Uttagbara inlägg

    Den här BH:n har uttagbara BH-inlägg så att du själv kan välja det som passar dig. Tas med fördel ut vid tvätt.

Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

    Ventilerande meshmaterial

    Plagget är tillverkat i ett ventilerande meshmaterial. Mesh är ett perforerat eller öppet stickat tyg som släpper igenom luft och kroppsvärme, vilket ger ett lätt och svalt material, perfekt för svettiga träningspass.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Uttagbara inlägg

    Den här BH:n har uttagbara BH-inlägg så att du själv kan välja det som passar dig. Tas med fördel ut vid tvätt.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på bilden är 163 cm lång och bär storlek XS.

    All hail the Queen! Queen Mesh är en av våra mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Med sitt superbekväma seamlessmaterial, snygga och funktionella meshmönster och utmärkta passform hör den hemma i varje träningsgarderob.

    Både tights och sport-BH är tillverkat med den senaste seamless-teknologin och materialet har fyrvägs-stretch vilket ger en otrolig flexibilitet, allt för att din träning ska bli så bra som möjligt. Det hållbara materialet är lätt att underhålla, behåller sin färg trots många tvättar, och luddar inte. Materialet transporterar effektivt ut svetten och torkar därför fort. Med minimala sömmar och en bra passform hjälper plagget dig att förbättra din prestation under träningen.

    Serien finns i en uppsjö av färger för att du ska kunna hitta just din favorit.

    - Fyrvägsstretch
    - Reflekterande ICIW-logga framtill
    - Hög andingsförmåga
    - Snabbtorkande
    - 360°-rörelse
    - Urtagbara kupor
    - Low support

    Detaljer
      Färg: Ljusblå
      Material: 48% Polyamide, 45% Polyester, 7% Spandex
      Support: Lätt support
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 10911-147
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • All hail the Queen! Queen Mesh är en av våra mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Med sitt superbekväma seamlessmaterial, snygga och funktionella meshmönster och utmärkta passform hör den hemma i varje träningsgarderob.

      Både tights och sport-BH är tillverkat med den senaste seamless-teknologin och materialet har fyrvägs-stretch vilket ger en otrolig flexibilitet, allt för att din träning ska bli så bra som möjligt. Det hållbara materialet är lätt att underhålla, behåller sin färg trots många tvättar, och luddar inte. Materialet transporterar effektivt ut svetten och torkar därför fort. Med minimala sömmar och en bra passform hjälper plagget dig att förbättra din prestation under träningen.

      Serien finns i en uppsjö av färger för att du ska kunna hitta just din favorit.

      - Fyrvägsstretch
      - Reflekterande ICIW-logga framtill
      - Hög andingsförmåga
      - Snabbtorkande
      - 360°-rörelse
      - Urtagbara kupor
      - Low support

      Detaljer
        Färg: Ljusblå
        Material: 48% Polyamide, 45% Polyester, 7% Spandex
        Support: Lätt support
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 10911-147
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Andra köpte även

      Queen Mesh Icon Sports Bra Khaki Melange
      L XS
      Queen Mesh Icon Sports Bra Khaki Melange
      449 kr
      Queen Shorts Lt Grey Melange Wmn
      XS
      Queen Shorts Lt Grey Melange Wmn
      399 kr
      Queen Mesh Icon Sports Bra Black
      L XS
      Queen Mesh Icon Sports Bra Black
      449 kr
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      349 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Blue Wmn
      L
      Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Blue Wmn
      699 kr
      Define Seamless Biker Shorts Light Grey Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Light Grey Wmn
      499 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Light Grey Wmn
      L
      Ribbed Define Seamless Tights Light Grey Wmn
      699 kr
      Define Seamless Sports Bra Grey Melange
      XS
      Define Seamless Sports Bra Grey Melange
      349 kr

      Andra köpte även

      Queen Mesh Icon Sports Bra Khaki Melange
      L XS
      Queen Mesh Icon Sports Bra Khaki Melange
      449 kr
      Queen Shorts Lt Grey Melange Wmn
      XS
      Queen Shorts Lt Grey Melange Wmn
      399 kr
      Queen Mesh Icon Sports Bra Black
      L XS
      Queen Mesh Icon Sports Bra Black
      449 kr
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      S M XS
      Define Seamless Sports Bra Dk Teal Melange
      349 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom