Define Seamless Logo Biker Shorts Black

499 kr

Seamless cykelshorts med hög midja.

Vald färg: Svart
Finns även i dessa färger
Define Seamless Logo Biker Shorts Black
Define Seamless Logo Biker Shorts Jungle Green
Define Seamless Logo Biker Shorts Taupe
Välj storlek
XS S M L XL Få kvar i lager! XXL
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Återvunna material
Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
XS M XL XXL L S
Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
399 kr
Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Återvunna material

    Plagget är helt eller delvis tillverkat av återvunna material, se specifikationerna för att se detaljer. Genom att använda återvunna material tar vi reda på resurser som redan är i omlopp. Som en del av vår klimatstrategi ska 80% av allt material som används i våra produkter vara återvunnet senast 2025.

Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Återvunna material

    Plagget är helt eller delvis tillverkat av återvunna material, se specifikationerna för att se detaljer. Genom att använda återvunna material tar vi reda på resurser som redan är i omlopp. Som en del av vår klimatstrategi ska 80% av allt material som används i våra produkter vara återvunnet senast 2025.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 179 cm lång och bär storlek S.

    Kundfavoriten Define Seamless är nu här med en uppdaterad logo-design! Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

    - SWEATTECH™ technology
    - ICIW-logga på resåren i midjan med silikonband
    - 4-vägsstretch
    - 92% återvunnen Nylon, 8% Spandex
    - Hög midja
    - 20 cm benlängd

    Detaljer
      Färg: Svart
      Längd shorts (cm): 20 cm
      Passform shorts: Tighta
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Återvunna material: Ja
      Artnr: 13033-001
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Kundfavoriten Define Seamless är nu här med en uppdaterad logo-design! Define Seamless är en av våra absolut mest populära kollektioner, och det är lätt att förstå varför. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights, sport-bh och toppar i flera snygga färger kommer Define Seamless bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

      - SWEATTECH™ technology
      - ICIW-logga på resåren i midjan med silikonband
      - 4-vägsstretch
      - 92% återvunnen Nylon, 8% Spandex
      - Hög midja
      - 20 cm benlängd

      Detaljer
        Färg: Svart
        Längd shorts (cm): 20 cm
        Passform shorts: Tighta
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Återvunna material: Ja
        Artnr: 13033-001
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Define Seamless Logo Biker Shorts Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Biker Shorts Black
      499 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Cropped Tank Top Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Cropped Tank Top Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Long Sleeve Crop Top Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Long Sleeve Crop Top Black
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Scrunch Sports Bra Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Scrunch Sports Bra Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Scrunch Tights Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Scrunch Tights Black
      699 kr
      Define Seamless Logo Shorts Black
      XL XXL L S XS M
      Define Seamless Logo Shorts Black
      449 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Sports Bra Black/Dk Grey
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Logo Sports Bra Black/Dk Grey
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo T-shirt Crop Top Black
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Logo T-shirt Crop Top Black
      399 kr

      Shop the look

      Define Seamless Logo Biker Shorts Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Biker Shorts Black
      499 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Cropped Tank Top Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Cropped Tank Top Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Long Sleeve Crop Top Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Long Sleeve Crop Top Black
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Scrunch Sports Bra Black
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Logo Scrunch Sports Bra Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Scrunch Tights Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Scrunch Tights Black
      699 kr
      Define Seamless Logo Shorts Black
      XL XXL L S XS M
      Define Seamless Logo Shorts Black
      449 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Sports Bra Black/Dk Grey
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Logo Sports Bra Black/Dk Grey
      399 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Define Seamless Logo T-shirt Crop Top Black
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Logo T-shirt Crop Top Black
      399 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      40
      L S M XS
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      299 kr (499 kr)
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      549 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Återvunna material
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      XS M XL XXL L S
      Define Seamless Logo Strappy Sports Bra Black
      399 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      699 kr
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Define Seamless Logo Shorts Black
      XL XXL L S XS M
      Define Seamless Logo Shorts Black
      449 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      40
      L S M XS
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      299 kr (499 kr)
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Ribbed Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      549 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom