Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue

399 kr
Seamless sport-BH med justerbara axelband.
Vald färg: Mörkblå
Finns även i dessa färger
Ribbed Define Seamless Strappy Bra Black
Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue
Ribbed Define Seamless Strappy Bra Coral Red
Ribbed Define Seamless Strappy Bra White
Välj storlek
XS S M Bevaka Storlek L XL Bevaka Storlek XXL
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Nyhet!
Återvunna material
Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
XXL L S XS M XL
Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
699 kr
Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Återvunna material

    Plagget är helt eller delvis tillverkat av återvunna material, se specifikationerna för att se detaljer. Genom att använda återvunna material tar vi reda på resurser som redan är i omlopp. Som en del av vår klimatstrategi ska 80% av allt material som används i våra produkter vara återvunnet senast 2025.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Justerbara axelband

    Plagget har justerbara axelband så du kan anpassa för bästa möjliga passform.

Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    Återvunna material

    Plagget är helt eller delvis tillverkat av återvunna material, se specifikationerna för att se detaljer. Genom att använda återvunna material tar vi reda på resurser som redan är i omlopp. Som en del av vår klimatstrategi ska 80% av allt material som används i våra produkter vara återvunnet senast 2025.

    Lätt support

    Sport-BHn har lätt support. Passar lågintensiva aktiviteter.

    Justerbara axelband

    Plagget har justerbara axelband så du kan anpassa för bästa möjliga passform.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 169 cm lång och bär storlek S.

    Seamless sport-BH med justerbara axelband. Ni bad om det, vi levererar. Vår mest populära kollektion, Define Seamless, kommer nu i en ribbad modell. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights och sport-bh i flera snygga färger kommer Define Ribbed bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

    - Fyrvägsstretch i senaste seamlessteknologin för ökad rörlighet under din träning
    - Stretchigt och hållbart material
    - ICIW-logga
    - SWEATTECH™
    - Urtagbara inlägg
    - Lätt support
    - 92% återvunnen nylon, 8% Spandex
    - Smickrande v-ringning

    Detaljer
      Färg: Mörkblå
      Support: Lätt support
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Återvunna material: Ja
      Artnr: 13057-257
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Seamless sport-BH med justerbara axelband. Ni bad om det, vi levererar. Vår mest populära kollektion, Define Seamless, kommer nu i en ribbad modell. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights och sport-bh i flera snygga färger kommer Define Ribbed bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

      - Fyrvägsstretch i senaste seamlessteknologin för ökad rörlighet under din träning
      - Stretchigt och hållbart material
      - ICIW-logga
      - SWEATTECH™
      - Urtagbara inlägg
      - Lätt support
      - 92% återvunnen nylon, 8% Spandex
      - Smickrande v-ringning

      Detaljer
        Färg: Mörkblå
        Support: Lätt support
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Återvunna material: Ja
        Artnr: 13057-257
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Cropped Long Sleeve Cobalt Blue
      L S XS M XL XXL
      Ribbed Define Seamless Cropped Long Sleeve Cobalt Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Cropped T-shirt Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Cropped T-shirt Cobalt Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Biker Shorts Cobalt Blue
      XS M XL XXL L S
      Ribbed Define Seamless Pocket Biker Shorts Cobalt Blue
      549 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Shorts Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Pocket Shorts Cobalt Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
      XXL L S XS M XL
      Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
      699 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Tank Top Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Tank Top Cobalt Blue
      399 kr

      Shop the look

      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Cropped Long Sleeve Cobalt Blue
      L S XS M XL XXL
      Ribbed Define Seamless Cropped Long Sleeve Cobalt Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Cropped T-shirt Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Cropped T-shirt Cobalt Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Biker Shorts Cobalt Blue
      XS M XL XXL L S
      Ribbed Define Seamless Pocket Biker Shorts Cobalt Blue
      549 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Shorts Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Pocket Shorts Cobalt Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
      XXL L S XS M XL
      Ribbed Define Seamless Pocket Tights Cobalt Blue
      699 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Cobalt Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Tank Top Cobalt Blue
      M XL XXL L S XS
      Ribbed Define Seamless Tank Top Cobalt Blue
      399 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      699 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Coral Red
      XS M XL XXL L S
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Coral Red
      399 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra White
      XXL L S XS M XL
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra White
      399 kr
      Define Seamless Sports Bra White
      L S XS M XL
      Define Seamless Sports Bra White
      349 kr
      Nyhet!
      Återvunna material
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Black
      L S XS M XL XXL
      Ribbed Define Seamless Strappy Bra Black
      399 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
      699 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom