Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue

399 kr

Seamless croppad T-shirt

Vald färg: Ljusblå
Finns även i dessa färger
Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Black/Black
Define Seamless Cropped T-shirt Coral
Define Seamless Cropped T-shirt DK Teal Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue
Define Seamless Cropped T-shirt Graphite Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Grey Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Lemon Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Light Grey Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Pink Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Sage Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt Taupe Melange Wmn
Define Seamless Cropped T-shirt White Wmn
Välj storlek
XS S M L XL XXL
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Nyhet!
Define Seamless Tights Daisy Blue
M XL XXL L S XS
Define Seamless Tights Daisy Blue
599 kr
Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

Produktens tekniska aspekter
  • Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

    God andningsförmåga

    Det här plagget släpper igenom luft så att du kan känna dig torr och sval även under det hårdaste träningspasset.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på första bilden är 173 cm lång och bär storlek XS.

    En Crop Top värd allt och lite till! Den här tröjan sitter som en smäck på kroppen, har skön resår och clean design. Snygga detaljer i tyget förhöjer designen ännu mer! Plagget har senaste seamless-teknologin och har en fyrvägsstretch som inte bara ökar passform och kvalitet utan även ökar din rörlighet under träningen.

    - Bra andasförmåga
    - ICIW-logga
    - Fyrvägsstretch

    Finns i flera färger.
    - 92% Nylon, 8% Spandex
    Detaljer
      Färg: Ljusblå
      Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
      Artnr: 13079-199
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • En Crop Top värd allt och lite till! Den här tröjan sitter som en smäck på kroppen, har skön resår och clean design. Snygga detaljer i tyget förhöjer designen ännu mer! Plagget har senaste seamless-teknologin och har en fyrvägsstretch som inte bara ökar passform och kvalitet utan även ökar din rörlighet under träningen.

      - Bra andasförmåga
      - ICIW-logga
      - Fyrvägsstretch

      Finns i flera färger.
      - 92% Nylon, 8% Spandex
      Detaljer
        Färg: Ljusblå
        Tvättråd: Tvättas i max 40°C. Använd ej sköljmedel. Torktumla ej. Tvättas med liknande färger.
        Artnr: 13079-199
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Nyhet!
      Define Cropped 1/4 zip Daisy Blue
      XS M XL XXL L S
      Define Cropped 1/4 zip Daisy Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      499 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Define Seamless LS Crop Top Daisy Blue
      XL XXL L S XS M
      Define Seamless LS Crop Top Daisy Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      349 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      599 kr

      Shop the look

      Nyhet!
      Define Cropped 1/4 zip Daisy Blue
      XS M XL XXL L S
      Define Cropped 1/4 zip Daisy Blue
      449 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      499 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Cropped T-shirt Daisy Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Define Seamless LS Crop Top Daisy Blue
      XL XXL L S XS M
      Define Seamless LS Crop Top Daisy Blue
      399 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      349 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      599 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      599 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      499 kr
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Black Wmn
      499 kr
      Define Seamless Sports Bra White
      L S M XS
      Define Seamless Sports Bra White
      349 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      L S XS M XL
      Define Seamless Cropped T-shirt Black Wmn
      399 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Daisy Blue
      349 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Sports Bra Black
      M XL L S XS
      Define Seamless Sports Bra Black
      349 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      M XL XXL L S XS
      Define Seamless Tights Daisy Blue
      599 kr
      Nyhet!
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      L S XS M XL XXL
      Define Seamless Biker Shorts Wmn Daisy Blue
      499 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Canada
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom
      • United States of America