Ribbed Define Seamless Tights Wmn Sand

Träningstights i ribbat seamless-material. Hög midja. Fullängd.

Vald färg: Beige
Finns även i dessa färger
Ribbed Define Seamless Tights Black Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Bright Orange
Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Blue Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Violet Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Dark Sand Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Light Grey Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Pale Blue
Ribbed Define Seamless Tights Smokey Blue Wmn
Ribbed Define Seamless Tights Spring Green
Ribbed Define Seamless Tights Wmn Desert Sand
Ribbed Define Seamless Tights Wmn Jungle Green
ruler
STORLEKSGUIDE SEAMLESS

*
Följ eventuella riktlinjer på respektive produkt
*Den här tabellen är generell för våra seamless-produkter
*Läs vår sport-BH-guide här.




Seamless Women (cm)
XSSMLXLXXL
Waist (C)56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Lower Hip (D)81-8787-9393-9999-105105-111111-117
Thigh47-5050-5353-5656-5959-6262-65
Inseam to floor (E)76,57879,5818283
Chest (B)75-8181-8787-9393-9999-105105-111
Arm length (A)545657,5596061





Alla kroppar är olika och många har olika tycke och smak om hur ett plagg ska sitta, den här storleksguiden är generell för våra seamless-plagg. Då passformen är olika beroende på tyg så ber vi er kika på rekommendationerna på respektive produkt som komplement till den här guiden. Står det inget speciellt råd på produkten kan du följa guiden och utgå från ditt största mått.
Köp matchande del
Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
29
XS
Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
249 kr (349 kr)
Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

Produktens tekniska aspekter
  • Sweattech

    Vårt helt eget Sweattech-trademark innebär att produkterna är designade för att effektivt transportera svett ur plaggen. Tack vare formulan hålls kläderna torra och du kan känna dig bekväm under ett helt träningspass.

    Fyrvägsstretch

    Materialet är stretchigt både vertikalt och horisontellt vilket ger en otrolig flexibilitet och elasticitet. Det ger full rörlighet för att din träning ska bli så bra som möjligt.

    Seamless

    Seamless är rent tekniskt en stickningsmetod som används vid produktion. Till skillnad mot “Cut and sew” innebär Seamless att plaggen rundstickas direkt i en maskin och färdigställs sedan genom att man skär upp delar av plagget för att skapa ärmar och öppningar för att sedan sys ihop. Det innebär att ett färdigställt seamlessplagg kan ha sömmar men betydligt färre än ett plagg i vanligt konventionell “cut and sew”-teknik.

    Stickningstekniken Seamless har utvecklats enormt de senaste 5-10 åren och möjliggör idag flera olika typer av tekniska och prestationsförhöjande element som till exempel kompression, ventilation, flexibilitet, minskad friktion och fritt från obekväma sömmar. Utöver design och tekniska element innebär även seamlessproduktion minskat tygsvinn, där istället för att skära ut delarna till plaggen från ett större tygstycke så stickas seamlessplagg direkt för sitt slutändamål.

    Man kan genom att ändra garn eller garnets komposition och hur man behandlar det, uppnå oändliga kombinationer av stretch, handkänsla, design och passform.

  • Beskrivning
  • Leverans & retur
  • Modellen på bilden är 168 cm lång och bär storlek XS.

    Ni bad om det, vi levererar. Vår mest populära kollektion, Define Seamless, kommer nu i en ribbad modell. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights och sport-bh i flera snygga färger kommer Define Ribbed bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

    - Fyrvägsstretch i senaste seamlessteknologin för ökad rörlighet under din träning
    - Stretchigt och hållbart material
    - ICIW-logga fram
    - SWEATTECH™
    - Hög midja för perfekt passform
    - Fullängd

    Detaljer
      Färg: Beige
      Material: 92% Nylon, 8% Spandex
      Artnr: 11887-136
    • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

      Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

      Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

    • Beskrivning

    • Ni bad om det, vi levererar. Vår mest populära kollektion, Define Seamless, kommer nu i en ribbad modell. Seamless-tyget är mjukt, stretchigt och följsamt, vilket ger ett plagg som sitter som det ska och samtidigt ger dig full rörelseförmåga. Med tights och sport-bh i flera snygga färger kommer Define Ribbed bli ditt förstahandsval för de flesta typer av träning.

      - Fyrvägsstretch i senaste seamlessteknologin för ökad rörlighet under din träning
      - Stretchigt och hållbart material
      - ICIW-logga fram
      - SWEATTECH™
      - Hög midja för perfekt passform
      - Fullängd

      Detaljer
        Färg: Beige
        Material: 92% Nylon, 8% Spandex
        Artnr: 11887-136
      • Leverans & retur

      • Vår ambition är att skicka din order så snart som möjligt. Om du lägger din order innan 13.00 skickas den från vårt lager redan samma dag! Kom ihåg att leveranstiden kan vara längre under perioder med hög försäljning och helgdagar. I kassan ser du exakt vilka priser och leveranssätt som gäller just din order.

        Priserna i vår webbshop är inklusive moms. Fraktkostnaden läggs till i priset och betalas av kunden. Fraktkostnaden meddelas vid beställning. Vid beställning över 500kr gäller fri frakt.

        Vi erbjuder 365 dagars öppet köp och gratis byte. Vid retur tillkommer 49 kr i returkostnad. Retur sker med samma fraktsätt som vid leverans. Läs mer här.

      ICIW Family looking great!

      Recensioner

      Shop the look

      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Sand
      45
      L
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Sand
      249 kr (449 kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Sand
      45
      L XL M
      Define Cropped 1/4 Zip Sand
      249 kr (449 kr)
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Sand
      45
      XL
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Sand
      249 kr (449 kr)
      Återvunna material
      Define Logo Seamless Sports Bra Sand/White
      38
      M XL XXL L S XS
      Define Logo Seamless Sports Bra Sand/White
      249 kr (399 kr)
      Återvunna material
      Define Logo Seamless Tights Wmn Sand/White
      39
      M XL XXL L S XS
      Define Logo Seamless Tights Wmn Sand/White
      399 kr (649 kr)
      Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
      29
      XS
      Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
      249 kr (349 kr)

      Shop the look

      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Sand
      45
      L
      Define Cropped 1/4 Zip Adjustable Sand
      249 kr (449 kr)
      Define Cropped 1/4 Zip Sand
      45
      L XL M
      Define Cropped 1/4 Zip Sand
      249 kr (449 kr)
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Sand
      45
      XL
      Define Cropped Adjustable Long Sleeve Sand
      249 kr (449 kr)
      Återvunna material
      Define Logo Seamless Sports Bra Sand/White
      38
      M XL XXL L S XS
      Define Logo Seamless Sports Bra Sand/White
      249 kr (399 kr)
      Återvunna material
      Define Logo Seamless Tights Wmn Sand/White
      39
      M XL XXL L S XS
      Define Logo Seamless Tights Wmn Sand/White
      399 kr (649 kr)
      Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
      29
      XS
      Ribbed Define Seamless Sports Bra Sand
      249 kr (349 kr)

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Taupe Melange Wmn
      38
      L
      Define Seamless Cropped T-shirt Taupe Melange Wmn
      249 kr (399 kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Light Grey Wmn
      L M
      Define Seamless Cropped T-shirt Light Grey Wmn
      399 kr
      Define Seamless Biker Shorts Light Grey Wmn
      50
      M XS L S
      Define Seamless Biker Shorts Light Grey Wmn
      249 kr (499 kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Light Grey Wmn
      50
      L
      Ribbed Define Seamless Tights Light Grey Wmn
      349 kr (699 kr)
      Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Violet Wmn
      50
      L
      Ribbed Define Seamless Tights Cloudy Violet Wmn
      349 kr (699 kr)
      Återvunna material
      Define Logo Seamless Tights Wmn Graphite/Black
      M XL XXL L S XS
      Define Logo Seamless Tights Wmn Graphite/Black
      649 kr

      Andra köpte även

      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Jungle Green Wmn
      599 kr
      Define Seamless Tights Black Wmn
      M XL L S XS
      Define Seamless Tights Black Wmn
      599 kr
      Define Seamless Cropped T-shirt Taupe Melange Wmn
      38
      L
      Define Seamless Cropped T-shirt Taupe Melange Wmn
      249 kr (399 kr)
      Define Seamless Cropped T-shirt Light Grey Wmn
      L M
      Define Seamless Cropped T-shirt Light Grey Wmn
      399 kr

      Are you in the right place?

      • Åland
      • Argentina
      • Armenia
      • Australia
      • Austria
      • Belgium
      • Bosnia-Herzegovina
      • Brazil
      • Brunei
      • Bulgaria
      • Canada
      • Chile
      • China
      • Colombia
      • Costa Rica
      • Croatia
      • Cyprus
      • Czech Republic
      • Denmark
      • Dominica
      • Egypt
      • Estonia
      • Faroe Islands
      • Finland
      • France
      • Germany
      • Gibraltar
      • Greece
      • Hong Kong
      • Hungary
      • Iceland
      • India
      • Indonesia
      • Ireland
      • Israel
      • Italy
      • Kenya
      • Kuwait
      • Latvia
      • Lithuania
      • Luxembourg
      • Malaysia
      • Malta
      • Moldova
      • Monaco
      • Montenegro
      • Netherlands
      • New Zealand
      • Norway
      • Philippines
      • Poland
      • Portugal
      • Puerto Rico
      • Qatar
      • Reunion
      • Romania
      • Saudi Arabia
      • Serbia
      • Singapore
      • Slovakia
      • Slovenia
      • South Africa
      • Spain
      • Sverige
      • Switzerland
      • Taiwan
      • Thailand
      • Turkey
      • Ukraine
      • United Arab Emirates
      • United Kingdom
      • United States of America